Learn Dutch with DutchPod101.com

środa, 10 kwietnia 2013

Rosettastone


Rosettastone jest to program multimedialny do nauki języka niderlandzkiego. Nauka polega na zapamiętywaniu za pomocą dźwięków,obrazów w zgodzie z naturalnymi mechanizmami poznawania języka, zaobserwowanymi u dzieci. 

Sam materiał językowy skonstruowany jest w oparciu o obrazy, dźwięki i (z rzadka) materiał video. Może to stanowić duże zaskoczenie dla użytkownika, wymaga też zapomnienia o analitycznym podejściu do języka. Przykładowo, system prezentuje obraz chłopca, wypisuje i wymawia słowo "chłopiec" w docelowym języku. Wydawałoby się, że w ten sposób nie jest możliwe zaprezentowanie bardziej skomplikowanych konstrukcji językowych, ale Rosetta radzi sobie z tym w sposób iście genialny! Prezentuje obok siebie obrazy, na których uchwycone są aktywności lub cechy różniące się pojedynczymi szczegółami, oraz podpisy, np. "chłopiec jeszcze nie skoczył i nie będzie skakał" oraz "chłopiec jeszcze nie skoczył ale będzie skakał". W takim kontekście nie stanowi problemu zrozumienie podpisów pod obrazami, nawet w nieobecności jakichkolwiek tłumaczeń. 

Rosetta umożliwia użytkownikowi wykonywanie ćwiczeń w dowolnej kolejności, udostępnia też opcję "GUIDED EXCERCISE", która przeprowadza użytkownika przez wszystkie przykłady i ćwiczenia w jednym z trybów: nagranie , tekst + nagranie, sam tekst, mikrofon (porównywanie głosu użytkownika z nagraniem) oraz klawiatura. I tutaj kryje się haczyk: ten sam zestaw ćwiczeń można, a zgodnie z instrukcją Rosetty nawet należy, wykonać w każdej wersji. Po kilku lekcjach takie powtarzanie staje się, niestety, nudne ale daje efekty. 


W trybie NAGRANIE lektor wypowiada zdanie w docelowym języku, a zadaniem użytkownika jest kliknięcie w obrazek, który opisał lektor. Alternatywnie, prezentowany jest jeden obrazek a lektor wypowiada cztery frazy, z których należy wybrać tę, która odpowiada obrazkowi.  W trybie TEKST miejsce lektora zajmuje tekstowa prezentacja zdania.  Program godny polecenia, niestety cena 239 euro za 3 części może trochę odstraszyć. Możemy również uczyć się w trybie online gdzie dostęp na 12 miesięcy kosztuje 259 euro. http://www.rosettastone.eu/learn-dutch


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz